Harmonogram Adamieckiego

Każdy kto interesuje się zarządzaniem projektami wie czym jest harmonogram. Bez niego nie ma szans żaden projekt. Ale czy ktokolwiek z Was zastanawiał się jak doszło do jego powstania?

Cofnijmy się do końca XIX wieku, gdy młody Karol Adamiecki zaczyna pracować jako asystent szefa walcowni w Hucie Bankowej w Dąbrowie Górniczej. W swojej pracy słyszy niejednokrotnie uwagi dotyczące lenistwa polskich robotników, z czym się nie zgadza. Postanawia znaleźć prawdziwą przyczynę małej efektywności, w tym celu zaczyna prowadzić dokładne obserwacje jednej z brygad. Przez miesiące zapisuje czasy rozpoczęcia i kończenia każdej z czynności szukając sposobów na usprawnienie. W końcu dochodzi do wniosku, że pracownicy nie byli niczemu winni, winne natomiast były brak harmonii i chaotycznie przydzielane zadania. Tworzy graficzną metodę analizy i planowania, która ma na celu skrócenie wszelkich oczekiwań i marnotrawstw czasu. Jego wykres pokazuje właściwe następowanie procesów po sobie. W 1903 roku, wyniki swojej pracy i przemyśleń przedstawia w Towarzystwie Technicznym w Jekaterinosławiu.

Adamiecki był wizjonerem, który uzasadniał konieczność synchronizacji pracy urządzeń i ludzi jako warunek powodzenia pracy zespołowej, wprowadzając nieznane wcześniej w technice pojęcia harmonizacji pracy w czasie. Nadał swej myśli technicznej i wnioskom postać wykreślną, w wyniku czego powstał znany nam „harmonogram”.

Równolegle na podobną metodę wpadł Henry Gantt, jeden z prekursorów organizacji i zarządzania projektami. Jego pomysł wykorzystano do strategicznego i operacyjnego planowania tras oraz ładunków amerykańskich statków zaopatrzeniowych podczas I Wojny Światowej. Początkowo wykresy Gantta służyły do optymalizacji planowania produkcji. Z uwagi na prosty sposób użycia i możliwość umieszczania na nich różnych informacji, technika ta stała się powszechna.

Obecnie możemy spotkać się z dwiema nazwami: Wykres Gantt’a oraz Harmonogram Adamieckiego. Popularność nazwiska Amerykanina wiąże się z tym, że publikacja wydana na niemal taki sam temat pojawiła się wcześniej niż publikacja Polaka.

Dla przypomnienia przykładowy harmonogram:

(źródło: http://www.ganttchart.com/Chart/BasicGantt.pdf)

Przedstawia on planowanie przebiegu czynności za pomocą dwuwymiarowego wykresu. Na osi X mamy czas, na osi Y czynności podlegające planowaniu. Nie ma znaczenia czy są to jednostki czasowe wyrażone w godzinach, tygodniach czy miesiącach. Długość odcinka na harmonogramie zależy od długości czasu trwania danej czynności.

Harmonogram Adamieckiego