pl
OMECpedia Efektywne delegowanie zadań
13/08/2020
OMEC

Efektywne delegowanie zadań

Efektywne delegowanie zadań to coś czego powinna nauczyć się każda osoba zarządzająca zespołem lub mająca pod sobą grupę ludzi. To także umiejętność, którą powinien legitymować się dobry kierownik projektu. Bez względu na to jak świetni jesteśmy w wykonywaniu swoich obowiązków – nie uda się nam zrobić wszystkiego samodzielnie. Pracując na sukces wspólnie możemy stworzyć coś naprawdę niezwykłego. Delegowanie zadań nie jest umiejętnością, której można się nauczyć z podręczników. Najczęściej uczymy się jej przez doświadczenie. Uczymy się delegowania zadań oraz podejmowania decyzji – czy poradzimy sobie z konkretnym zdaniem samodzielnie czy też lepiej przekazać je osobie, która ma większe doświadczenie w danej dziedzinie? Samo delegowanie to z definicji forma przekazywania praw i upoważnień kierownika na podwładnych, które zazwyczaj jest zorientowane na wybrane zadanie. Dla jednych może być formą motywacji – ufamy swoim współpracownikom oraz przekazujemy im część odpowiedzialności za wykonanie zadania; dla innych – zrzuceniem odpowiedzialności i zadań, które zostały nam powierzone przez podwładnych.

Co zrobić, żeby delegowanie zadań stało się częścią naszej pracy?

Jak zaufać współpracownikom? Jak otworzyć się na tego typu współpracę? Nie jest to łatwe, gdy z każdego zadania jesteśmy rozliczani. Na początku warto odpowiedzieć na pytanie: dlaczego nie chcemy delegować zadań w swojej organizacji np. nowym współpracownikom?

Powodów najczęściej jest kilka, między innymi:

Z drugiej strony należy pamiętać o korzyściach, które przynosi delegowanie zadań:

Przykład: Agile, delegowanie zadań czy też współpraca między członkami zespołu projektowego podczas standup meeting. Jeżeli jedna osoba nie radzi sobie z powierzonymi zadaniami, inna bierze to na siebie. Każdy pomaga każdemu, jednocześnie kontrolując to co dzieje się z prowadzonym projektem.

Efektywne delegowanie czy przekazywanie zadań nie jest unikaniem powierzonych nam czynności i odpowiedzialności.

Kilka zasad, które pomogą skutecznie delegować zadania:


Sprawdź nasze szkolenia oferowane w formule distant-learning oraz stacjonarnie: TERMINARZ

Poznaj Ofertę Specjalną: PROMOCJE

WRÓĆ