pl
OMECpedia Czy realizacja Twojego projektu ma sens?
13/08/2020
OMEC

Czy realizacja Twojego projektu ma sens?

Czy realizacja Twojego projektu ma sens?

Wydawać by się mogło, że wpadając na genialny pomysł nie musimy weryfikować jego sensu – bo przecież pomysł jest tak odkrywczy, że co do jego wykonalności nie powinno być najmniejszych wątpliwości. Niestety, bywa tak, że wiele działań i projektów których się podejmujemy nie jest uzasadniona, a po analizie okazuje się, że ich realizacja nie ma sensu. Brak uzasadnienia znajdziemy również w naszym codziennym życiu. Zastanówmy się ile razy robiliśmy coś, co nie niesie ze sobą żadnej wartości? Zadajmy sobie następujące pytania: Dlaczego? Po co realizujemy projekt? Jakie rozwiązania możemy zastosować w trakcie realizacji? Jakich korzyści się spodziewamy?

Jak uzasadnić projekt?

Uzasadnienie projektu (zgodnie z metodyką PRINCE2 nazywane Uzasadnieniem Biznesowym) jest najważniejszym dokumentem projektu. Tworzone jest jeszcze przed rozpoczęciem projektu, by ukazać główny powód podjęcia projektu. W trakcie projektu jest ono aktualizowane i sprawdzane – czy projekt w dalszym ciągu jest zasadny? W momencie, gdy podczas weryfikacji Uzasadnienia okaże się, że dalsza kontynuacja jest nieopłacalna, Uzasadnienie stanowi podstawę do podjęcia decyzji o przedwczesnym zamknięciu projektu. I w końcu, w czasie oceny korzyści wynikających z projektu, możemy zweryfikować czy założenia zawarte w Uzasadnieniu zostały spełnione. Teraz nasuwa się pytanie jak Uzasadnienie w ogóle wygląda, czy może to być jedno zdanie czy ma stanowić nieco obszerniejszy dokument?

Elementy Uzasadnienia Biznesowego wg. PRINCE2:

Uzasadnienie Biznesowe to dość obszerny dokument, dzięki któremu w sposób klarowny można stwierdzić czy realizacja projektu jest uzasadniona i korzystna.


Sprawdź nasze szkolenia oferowane w formule distant-learning oraz stacjonarnie: TERMINARZ

Poznaj Ofertę Specjalną: PROMOCJE

WRÓĆ