pl
17/05/2021
OMEC

Czy można zarządzać metodycznie tylko jednym projektem?

Oczywiście! Zarządzanie jednym projektem, to świetny początek nauki zarządzania.


Gdy wprowadzamy nowe zasady, zawsze od czegoś trzeba zacząć. Jeśli chcemy lepiej zarządzać projektami, wdrażanie usprawnień najlepiej zacząć od jednego, konkretnego projektu. Należy też rozważnie zaplanować w jaki sposób użyjemy elementów metodyki. Dobrze sprawdzi się tutaj metoda małych kroków i korzystanie z elementów, które już działają. Zacznijcie więc od listy tego, co już dobrze funkcjonuje. Może jest to współpraca w zespole? Albo sposób uzgadniania tego, co jest do zrobienia? Może biegle korzystacie z narzędzi do komunikacji albo potraficie generować wiele pomysłów? A może świetnie robicie plan działania?

Pamiętajcie, że projekty zawsze prowadzone są w jakimś środowisku. Wszelkie zasady, które chcecie wprowadzić, muszą być zgodne z tymi obowiązującymi w organizacji, dla której projekt jest prowadzony.

Środowiskiem projektu jest:

Dotyczy to również sposobu pracy i komunikacji – zupełnie inaczej wygląda to w projektach zdalnych (rozmowy tylko przez komunikatory, umieszczanie dokumentów w chmurze), a tych realizowanych stacjonarnie.

Nic od razu nie jest idealne, więc stosując wytyczne wybranej metodyki, rejestrujcie na bieżąco wnioski i zdobyte doświadczenia! Dzięki temu unikniecie powielania błędów, a będziecie utrwalać działania prawidłowe.

Jeśli prawidłowo zastosujecie zasady zarządzania, to szybko okaże się, że ludzie chcą pracować w projektach – bo są przewidywalne i dobrze zorganizowane. Decydenci z przyjemnością będą odbierać raporty o postępach projektu i rozwiązanych problemach, zamiast słuchać narzekań na bałagan oraz tłumaczeń co nie wyszło. Gdy uda się wypracować efektywny sposób działania oraz zarządzanie jednym projektem, to naturalnym krokiem będzie rozszerzenie dobrych praktyk na inne projekty w organizacji.

Naukę zarządzania projektami warto zacząć od jednej z najpopularniejszych metodyk: PRINCE2 lub AgilePM.

Dodatkowe informacje o metodykach można znaleźć na stronach ich właścicieli: PRINCE2, AgilePM.

WRÓĆ

Najnowsze:

Techniki i narzędzia przydatne w zarządzaniu projektami
ZOBACZ WIĘCEJ
Dwóch kierowników projektu?
ZOBACZ WIĘCEJ
Czy PMO jest nam potrzebne?
ZOBACZ WIĘCEJ
Jak przekonać szefa, że zarządzanie projektami jest przydatne?
ZOBACZ WIĘCEJ