Czy projekty prawne mają rację bytu?
Zarządzanie projektami polegającymi na świadczeniu usług prawnych, ang. Legal Project Management (LPM), to zastosowanie zasad i praktyk zarządzania projektami, metod doskonalenia procesów i wykorzystanie narzędzi, w celu zwiększenia efektywności każdej praktyki prawnej. Taka jest ich oficjalna definicja. Czy jednak projekty prawne jako takie faktycznie funkcjonują?
Najbardziej zwięźle, projekt możemy zdefiniować jako tymczasowe przedsięwzięcie podjęte w celu stworzenia unikalnego produktu lub usługi.
Oznacza to, że wszystkie projekty charakteryzują się:
- Strukturą organizacyjną,
- Tymczasowością, określonym cyklem życia (rozpoczęcie i zakończenie),
- Unikalnymi produktami, wytworzonymi zgodnie z potrzebą biznesową.
Zatem definicja i atrybuty projektu dotyczą zarówno projektu „prawnego”, rozumianego jako świadczenie usług prawnych dla klienta, jak również projektu realizowanego przez klienta.
Warto więc postawić pytanie: czym właściwie różnią się od siebie te dwa projekty? Projekt „prawny” dostarcza klientowi unikalne produkty – usługi prawne, opisujące projekt klienta. Projekt klienta także dostarcza unikalne produkty, wynikające z zakresu danego projektu.
Ta istotna różnica, czyli specyfika dostarczanej usługi/produktu, sprawia, że funkcjonuje nazwa projekty prawne. Skoro jednak podobieństwo między projektem prawnym, a „zwykłym” jest tak duże, to metody zwiększenia efektywności realizacji będą analogiczne. Obecnie w obszarze zarządzania projektami widoczna jest tendencja przeciwstawiania tradycyjnym metodom zarządzania, metod zwinnych (Agile). Jest to jedna z opcji, którą z powodzeniem można wykorzystać także w zwiększeniu efektywności projektów prawnych.
Opisanie, z punktu widzenia prawnego, projektu klienta zarządzanego zgodnie z metodyką zwinną oznacza konieczność wzięcia pod uwagę cech charakterystycznych dla takiego podejścia. Jednocześnie jest to adaptacja do nowych warunków i wymagań rynku, który coraz odważniej podąża w stronę elastyczności.
W tradycyjnym podejściu przyjmuje się, że zakres projektu jest uzgadniany przed rozpoczęciem realizacji prac wytwórczych i pozostaje niezmienny do czasu zakończenia projektu. W praktyce oznacza to niejednokrotnie wydłużenie czasu realizacji i zwiększa koszty.
Podejście zwinne zakłada z kolei, że zakres projektu może ulegać zmianie, co więcej szczegółowe wymagania będą definiowane w trakcie realizacji projektu, a czas i koszty projektu zawsze pozostają bez zmian.
W jaki sposób czerpać z obu tych praktyk, by dostarczać klientom najlepszy produkt w ramach projektu prawnego? Odpowiedź na to pytanie była jednym z elementów wykładu przygotowanego przez OMEC dla Pulsu Biznesu na konferencję Zarządzanie projektami dla prawników.
Artykuł został opublikowany na stronie Pulsu Biznesu 12 kwietnia 2019 r.
OMEC
info@omec.pl
801 55 66 32
